Статті‎ > ‎

Що робити, якщо самобуд отриманий в спадок?

Що робити, якщо самобуд отриманий в спадок?

Будівництво можна умовно розділити на законне і незаконне. Законним є будівництво, здійснене на земельній ділянці, відведеній для цих цілей, при наявності належно затвердженого проекту будівництва, відповідного дозволу (у разі необхідності його отримання) і за умови дотримання будівельних норм і правил. Крім цього об'єкт будівництва може бути завершеним і незавершеним. Завершеними вважаються об'єкти будівництва, введені в установленому порядку в експлуатацію.

Якщо власник завершеного будівництва не зареєстрував своє право власності через смерть спадкоємці можуть звернутися до суду з позовом про визнання за ними права власності в порядку спадкування. Так, відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України способом захисту цивільного права, зокрема, може бути визнання права.

Об'єкти незавершеного будівництва, - це об'єкти, які не здані в експлуатацію. Відповідно до статті 331 Цивільного кодексу України до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).

Відповідно до пункту 8 постанови Пленуму Верховного Суду від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування» якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини. Тобто, до спадкоємців переходить не право власності на об'єкт нерухомості, а права і обов'язки забудовника-спадкодавця.

Складнішою є ситуація, якщо спадкодавець здійснював самовільне будівництво, тому що самобуди і раніше були незаконними. Так, стаття 105 Цивільного кодексу УРСР 1963 року встановлювала наслідки такого будівництва. Громадянин, який побудував будинок або його частина (прибудову) без встановленого дозволу або без належно затвердженого проекту або з грубим порушенням основних будівельних норм і правил, не мав права розпоряджатися цим будинком чи прибудовою

Ключовими у вирішенні проблеми спадкування самобудів є наступні обставини:

-належність земельної ділянки забудовнику і відповідне її цільове призначення;

-відведення ділянки в установленому порядку для будівництва, якщо він не належить забудовнику;

-усунення порушень будівельних норм і правил (при наявності);

-сплата штрафу за незаконне будівництво;

-складання технічного паспорта тощо.

Як висновок, неоформлене майно не можна передавати у спадок.

Визнати право власності в порядку спадкування може допомогти суд. Але навіть рішення суду не позбавляє від обов'язку вести будинок в експлуатацію. Тому проблема з оформленням «лягає на плечі» спадкоємцю такої нерухомості.

За більш детальною консультацією звертайтесь за телефоном: +38063-455-81-62

 Будемо раді Вам допомогти!
Comments