Етапи приватизації земельної ділянки

Основні етапи приватизації земельної ділянки

Приватизація землі — передача приватним особам у приватну власність земельних ділянок з державної або комунальної власності.

Відповідно до Основного Закону України земля є основним національним багатством. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, серед іншого, у разі одержання земельних ділянок із земель державної та комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації. А норми безоплатної приватизації за Земельним кодексом України встановлено такі:

- для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю);

- для ведення особистого селянського господарства — не більше, ніж 2 га;

- для ведення садівництва — до 0,12 га;

- для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га;

- для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,1 га.

Один громадянин України має право отримати по кожному з цих видів земель по одній земельній ділянці. Потенційно кожен українець протягом життя може безкоштовно приватизувати 6 земельних ділянок на площею до 6,4 га. Однак в системі Державного земельного кадастру відсутній уніфікований облік підстав отримання земельної ділянки за кожним власником, а також відсутні відомості про 3 млн сформованих земельних ділянок.

Безкоштовна приватизація земельної ділянки означає, що не потрібно платити її вартість, але не означає безкоштовність процедури її оформлення.

На всіх перерахованих землях допускається будівництво нових об'єктів. Навіть на сільгоспземлях, не заборонено будівництво будинків і споруд, необхідних для ведення сільського господарства. Земельні ділянки для садівництва використовуються також для будівництва індивідуальних житлових будинків садибного типу.

У великих містах земельні ділянки для обслуговування та будівництва садиб, отримані шляхом безкоштовної приватизації, нерідко викуповують для будівництва багатоквартирних житлових будинків. Земельні ділянки для ведення особистого господарства та садівництва також викуповують для будівництва, але при цьому необхідно провести зміну цільового призначення земельної ділянки.

Безкоштовна приватизація земельної ділянки включає в себе наступні етапи:

  1. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ( Заявник звертається в ОМС ( землі в межах населених пунктів) або в ГУ Держгеокадастру ( землі с/г призначення)

  2. Видача дозволу на розробку проекту земельної ділянки ( ОМС ( землі в межах населених пунктів) або в ГУ Держгеокадастру ( землі с/г призначення) до 30 днів);

3. Розробка проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (розробник документації із землеустрою, строк виконання – до 6 місяців)

  1. Погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки( територіальний орган Держгеокадастру , структурний підрозділ РДА у сфері містобудування та архітектури-строк виконання до 10 робочих днів)

  2. Державна реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (територіальний орган Держгеокадастру- строк виконання до 14 робочих днів);

  3. Рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органом державної влади або органом місцевого самоврядування (розпорядником земель державної або комунальної власності) (ОМС ( землі в межах населених пунктів) або в ГУ Держгеокадастру ( землі с/г призначення)- строк виконання до 14 робочих днів).

  4. Державна реєстрація права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі прав на нерухоме майно та обтяжень.( Заявник направляє всі документи в реєстраційну службу , нотаріусу, ЦНАП- строк виконання до 5 робочих днів).

В якості висновку можна відзначити, що безкоштовна приватизація земельної ділянки в Україні складно реалізується на практиці. Кількість вільних земель скоротилася і розпорядники земель не зацікавлені передавати їх без вигоди для себе або свого регіону. Чим більш економічно розвинений регіон, тим складніше отримати земельну ділянку в рамках безкоштовної приватизації.