Приватизація квартири

Приватизація квартири

Для того, щоб стати власником квартири її потрібно приватизувати. Тоді вона з державної перетвориться в приватну зі всіма можливостями і привілеями. Приватизація квартир - процес не швидкий, вимагає збору певних документів чи їх подачу в певний відділ адміністрації міста. Для того, щоб все зробити правильно, можна звернутися до юриста за детальною консультацією. Він пояснить, що таке приватизація і як спростити цей процес.

Чи потрібно приватизувати квартиру?

Велика частина житлових і нежитлових приміщень вже приватизована. Оформити право власності можна не тільки на квартиру, але і на кімнату, житловий блок, офіс, підвал - будь-яку нерухомість.

Навіщо потрібна приватизація квартири?

Щоб мати повне право на площу. По закінченню процесу, квартирою можна розпоряджатися як завгодно - продати, закласти, подарувати, заповісти. Той, хто має право на приватизацію, може стати власником всього один раз. В квартирі або кімнаті може бути будь-хто прописаний згодом. Але ця дія також здійснюється тільки за згодою е власника і інші мають право лише проживати там. Якщо власник вмирає - необхідно знайти його спадкоємців. Чи не приватизованої житлоплощею за умови, що прописані особи відсутні, буде розпоряджатися держава. В процесі приватизації обов'язково беруть участь всі, хто прописаний в квартирі на момент його старту.

Як дізнатися чи приватизована житлоплоща?

Це питання найчастіше цікавить спадкоємців померлої людини або того, хто купує житло або офіс, щоб уникнути шахрайства з боку продавця. Перевірити це можна самостійно, зайшовши на сайт Міністерства юстиції. Слід пройти реєстрацію і сплатити не надто великий внесок. Як варіант отримати таку інформацію можна в Державному реєстрі нерухомого майна - приватизований об'єкт повинен знаходитися в їх базі. Ідеально буде, якщо туди надійде адвокатський запит - на нього реагують швидше, ніж на заяву від приватної особи. Можна звернутися і до нотаріальної контори - найдорожчий варіант.

Як приватизувати квартиру в Україні?

Рішення стати власником квартири вірне, але слід правильно пройти всі етапи процесу. Помилки в документах і відомостях можуть привести до проблем, тому консультація юриста перед стартом буде не зайвою. Загалом процедура складається з декількох кроків:

1.Перші кроки - відвідування ЖЕКу. Там слід заповнити документ певної форми (№ 4). З собою крім документів, що засвідчують особу, потрібно мати ордер на квартиру і довідку з попереднього місця проживання про те, що власником житла людина поки що не є. Але якщо прописка датується раніше 1993 року- таку довідку можна не брати. Житлова контора видасть технічний паспорт на житло. Крім цього заповнюється заява про бажання стати власником. Це робиться в присутності всіх прописаних в квартирі і начальника контори - такий порядок.

2.Відвідування приватизаційного відділу адміністрації міста. Туди слід йти із заявою, написаним в ЖЕКу, технічним паспортом, особистими документами і формою № 4. Приблизний час очікування рішення відділу приватизації - 1 місяць. Закон не допускає перевищення цього терміну.

Правила, за якими можна стати власником квартири в офіційному порядку, практично не змінювалися моменту прийняття закону про приватизацію. Додавалися лише деякі нюанси. Покрокова інструкція проста, але слід ретельно перевіряти первинну документацію. Помилки в ордері або інших документах приведуть до виникнення перешкод. Досвідчений юрист підкаже з чого почати і які документи потрібні для оформлення власності на житло. Якщо квартира буде в спільній власності-до процесу оформлення підключаються всі учасники. Якщо у кого-небудь з них немає можливості відвідувати інстанції - він може оформити генеральну довіреність на ім'я іншого учасника процесу приватизації або юриста, якщо процедурою займається спеціалізована компанія.

Які документи потрібні для приватизації квартири?

Комплект їх в сукупності то невеликий, але всі документи на квартиру і особисті з не обов'язково все рівно повинні бути присутніми.

Що ж потрібно ? Знадобляться:

1.Паспорти або свідоцтва про народження - в залежності від того, скільки років учасникам приватизації.

2.Копії ІПН або необхідні довідки про його відсутності через відмову.

3.Заява про бажання стати власником теж входить до переліку - воно повинно бути завірено начальником ЖЕКу.

4.Документ «форма №24».

5.Технічний паспорт на квартиру.

У список документів можуть увійти і додаткові за запитом відділу приватизації. У ЖЕКу знадобиться ще і ордер, а якщо прописка була проведена раніше 1993 року- то довідка про те, що в процедурі такої мешканець раніше не брав участі, а проживав виключно за договором соціального найму. Обов'язково особиста присутність учасників на всіх етапах процесу. Втім, можна провести його і за дорученням. Так надходять, якщо хтось із майбутніх власників не може брати участь в процесі в силу непереборних обставин (служба в армії, робота за межами держави і так далі). Документи для приватизації з 2008 року приймаються без обмеження терміну. Але варто поквапитися - адже закон може змінитися і тоді житло ніколи не стане власним або пакет документів істотно збільшиться.

Телефонуйте в АО «Захист» і ми приведемо Вам юридичну консультацію, щоб уточнити список необхідних документів для оформлення права власності.

Скільки коштує приватизація квартири?

Повну вартість, в яку обійдеться оформлення права власності квартири, прорахувати спочатку важко. Вона залежить від кількості учасників, а відповідно і документів, розцінок на послуги в державних установах і у нотаріусів. Оплата здійснюється за квитанціями, виданими в БТІ, ЖЕКу, інших організаціях. Частина розцінок можна дізнатися на сайті Міністерства юстиції. Якщо процесом керуватиме досвідчений юрист - в загальну суму увійде і ціна послуги юридичної компанії. Але гроші, вкладені в процедуру, окупляться з лишком, так як замість ви отримаєте право розпоряджатися житлом на власний розсуд.

Термін приватизації

На право оформлення житлоплощі у власність певних термінів немає - з 2008 року будь-який українець може реалізувати його в будь-який момент, за умови, що раніше він в цьому процесі участі не брав. Заява, що подається в ЖЕКу, реєструється і завіряється в той же день. А при подачі документів до відділу приватизації може виникнути заминка - знадобитися довідка з податкової інспекції, місця колишньої прописки і так далі. Але коли всі папери будуть прийняті - договір про право власності повинен бути виданий через 1 місяць.

Які об'єкти можна приватизувати безкоштовно?

Чи не будь-яка приватизація оплачується. Є квартири, які можна отримати у власність абсолютно безкоштовно, не рахуючи витрат на ксерокопії документів. До таких об'єктів належить однокімнатне житло, незалежно від його квадратури. Якщо будинок підлягав знесенню, а мешканці були виселені і не отримали за це матеріальну компенсацію - нове житло вони також можуть отримати в власність без оплати державних послуг.

Військовослужбовці та сім'ї, в яких троє і більше дітей (багатодітні) також звільнені від оплати процесу. У список пільговиків, які можуть приватизувати житлоплощу без оплати входять і інші категорії: учасники ліквідації Чорнобильської катастрофи, Герої Радянського Союзу або Соціалістичної праці, ветерани ВВВ, інваліди, особи, нагороджені орденом Слави. Список не повний, уточнювати чи має право той або інший пільговик на звільнення від оплати приватизації слід на місці.

Додаткові умови приватизації

Кожен процес переходу державної власності в приватну індивідуальний і його хід залежить від наявності або відсутності певних нюансів. Наприклад, при наявності трьох дітей в сім'ї приватизація проводиться безкоштовно. Втім, приватизація житла з неповнолітніми дітьми взагалі пов'язана з масою тонкощів, тому варто проконсультуватися з досвідченим юристом на старті процесу.

Його можна почати за умови, якщо в квартирі проживають два і більше прописаних наймача. Це обов'язкова умова. Якщо не прописаний, але збирається брати участь - слід прописатися за згодою всіх інших учасників. З моменту отримання права власності той, хто був без прописки, в подальшому має тільки право проживання.

Для початку процесу потрібно багато документів, в тому числі і ордер. Але нерідко буває, що він загублений або сильно пошкоджений, а якщо немає ордера процес загальмується. Слід взяти його копію в ЖЕКу, адміністрації міста або архіві. Якщо ж він відсутній у всіх перерахованих вище організаціях - без ордера процедура неможлива. Але можна довести, що ви маєте право на житло через суд.

Особливу увагу приватизації квартири в шлюбі. У спільній власності вона може бути лише при її покупці будучи подружжям. Якщо ж житло належало одному з них до шлюбу-при приватизації другий може написати відмову від частки. Брати участь в процесі він зможе якщо прописаний в квартирі і не має у власності іншого житла. Якщо є власність-чоловік (дружина) автоматично вибуває з числа можливих учасників процедури. А в шлюбі з іноземним громадянином тонкощів ще більше.

Нерідкі ситуації, якщо не згоден хтось із мешканців на приватизацію житла. Причини можуть бути різні, але труднощі виникають однакові -адже це процес добровільний. Бажаючий може переоформити частину житла на себе і навіть розділити особові рахунки, щоб не оплачувати зайвого. Але для цього йому слід звертатися до суду. Після смерті власника його частина відійде спадкоємцям, а неприватизована - державі.

Для початку процесу буде потрібно і довідка про відсутність боргів за комунальні послуги. В іншому випадку при наявності заборгованості у видачі технічного паспорта, а також завіренні заяви можуть і відмовити. Це неправомірно. Квартири з боргами по квартплаті приватизуються точно так же, як і без заборгованості. Можна написати офіційний запит для вказівки причини відмови. Можна озброївшись законодавчою базою, пояснити, що якщо є борги - це не привід не видати потрібні документи. Як варіант - запропонувати укласти договір про реструктуризацію. Щоб не піти без документів - краще заручитися підтримкою юриста.

Якщо квартири з боргом по ЖКГ приватизуються досить легко-але якщо прописаний неповнолітній починаються складності. Вони повинні брати участь в процесі в будь-якому випадку, але якщо в планах продаж або інші операції з житлом - дитини слід виписати до початку процесу. Найпростіше оформити право власності на одну людину - менше складнощів буде потім. Але дитину слід виписати в житло, яке не гірше за умовами - це обов'язково. Інакше до справи підключиться служба опіки і процес загальмується надовго. Як оформити виписку / прописку в даному випадку - підкаже юрист. Адвокатське об’єднання «Захист» - експертна допомога.

Від нас ви отримаєте

1. Правовстановлюючі документи

2. Цінні папери на нерухомість

3. Можливість розпоряджатися своєю нерухомістю (продавати, дарувати, залишати у спадок)

Заощадите:

1. Час

2. Нерви

3. Гроші

За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь на безкоштовну гарячу лінію: 0800-40-33-03.

Будемо раді Вам допомогти!