Новий порядок присвоєння адреси об’єктам будівництва та нерухомого майна

Новий порядок присвоєння адреси об’єктам будівництва та нерухомого майна

Кабінет Міністрів України 27.03.2019 р. ухвалив постанову «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності», якою, зокрема, затвердив Порядок реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об’єктам будівництва та об’єктам нерухомого майна.

Власники часто не звертають увагу на те, що при новому будівництві необхідно спочатку отримувати будівельну адресу, а вже по завершенню будівництва – поштову. В чому різниця? Будівельна адреса об'єкта нового будівництва чинна до завершення будівництва та прийняття об'єкта в експлуатацію та носить «тимчасовий» характер, проте за нею можна зареєструвати об’єкт незавершеного будівництва. Поштова адреса за загальним правилом надається органами місцевого самоврядування, що ведуть реєстр адрес, на постійній основі, та в подальшому використовується для ідентифікації об’єкта нерухомості.

01.07.2019 року в Україні почав діяти новий порядок присвоєння адрес об’єктам будівництва та об’єктам нерухомого майна

Чинним законодавством не визначено єдиний порядок присвоєння адреси закінченому об'єкту будівництва, що на практиці призводить до вирішення цих питань органами місцевого самоврядування та місцевими державними адміністраціями на власний розсуд, зокрема, інколи шляхом створення штучних перешкод для замовника будівництва процесу присвоєння адреси об’єкту нерухомого майна.

Як приклад, строк присвоєння будівельної адреси може сягати до 30 календарних днів, а від замовника може вимагатися в середньому 6-8 зайвих документів.

Положенням проекту зазначеного вище Порядку врегульовано наступні моменти:

- Адреса об’єкта будівництва, адреса об’єкта нерухомого майна – унікальна структурована сукупність реквізитів, яка використовується для ідентифікації об’єкта та визначення місця його розташування на місцевості.

Адреса об’єкта будівництва присвоюється під час надання будівельного паспорта забудови земельної ділянки або містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

Адреса об’єкта будівництва, об’єкта нерухомого майна не присвоюється тимчасовим спорудам, а також лінійним об’єктам інженерно-транспортної інфраструктури, перелік яких визначається Мінрегіоном.

За присвоєння адреси об’єкта будівництва, об’єкта нерухомого майна плата не стягується.

З дати прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта присвоєна відповідно до цього Порядку адреса об’єкта будівництва автоматично вважається адресою об’єкта нерухомого майна та не потребує прийняття додаткових розпорядчих документів відповідними уповноваженими органами з присвоєння адреси.

Законодавець також передбачив підставі для зміни адреси:

· зміни в адміністративно-територіальному устрої;

· зміна назви адміністративно-територіальної автономії у складі України, області, району, населеного пункту, вулиці або поіменованого об’єкта;

· об’єднання та поділ вулиць;

· об’єднання, поділ об’єкта нерухомого майна, виділення частки з об'єкта нерухомого майна;

· впорядкування нумерації об’єктів нерухомого майна.

Особливості присвоєння адреси об’єкту будівництва та об’єкту нерухомого майна, яким надано будівельний паспорт або містобудівні умови та обмеження до набрання чинності цим Порядком

Якщо замовнику будівництва надано будівельний паспорт або містобудівні умови та обмеження до набрання чинності цим Порядком, такий замовник може звернутися до відповідного уповноваженого органу з присвоєння адреси із заявою про присвоєння адреси:

· об’єкту будівництва (до прийняття закінченого будівництвом об’єкта в експлуатацію);

· об’єкту нерухомого майна (після прийняття об’єкта в експлуатацію).

Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, які будуються (збудовані) на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та яким не присвоєно адресу об’єкта будівництва під час надання будівельного паспорта або містобудівних умов та обмежень у порядку, визначеному цим Порядком, не потребують прийняття рішення про присвоєння адреси. Адресою такого об’єкта вважається місце розташування земельної ділянки, на якій споруджено відповідний будинок згідно з документом, який посвідчує право власності на земельну ділянку.

Незважаючи на постійні реформи в нашому законодавстві залишається багато прогалин та невідповідностей, які можливо подолати за допомогою досвіду та обізнаності фахівців, тому Адвокатське об’єднання «Захист» рекомендує звертатись до професіоналів своєї справи з метою досягнення ефективного результату при вирішенні даного питання.

За більш детальною інформацією і для попереднього запису на консультацію, звертайтесь на безкоштовну гарячу лінію: 0800-40-33-03 або за телефоном 063-455-81-62. Будемо раді Вам допомогти!